Czym są odleżyny i jak dbać o skórę?
Odleżyny spowodowane są przedłużającym się unieruchomieniem ciała osoby chorej na twardym podłożu. Są one bardzo dużym problemem dla chorego. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu odleżyn, niż je leczyć. Leczenie odleżyn wymaga dużych nakładów finansowych oraz zwiększa ilość pracy nad chorym dla osób zajmujących się nim.
W jaki sposób powstają odleżyny?
Odleżyny są ogniskiem martwicy, które przechodzi w owrzodzenie skóry. Owrzodzenie to powstaje przez długotrwały ucisk naczyń żylnych i tętniczych, który doprowadza do niedotlenienia tkanek. Stan ten może dotyczyć skóry, tkanki podskórnej, a w najpoważniejszych stadiach nawet mięśni i kości. Owrzodzenia są ranami, które bardzo trudno się goją. Doprowadzają do zapalenia kości, posocznicy, odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. W najgorszym przypadku mogą nawet prowadzić do śmierci. Tworzą się w miejscach, w których kościec styka się z podłożem. Do ich powstawania przyczynia się również tarcie skóry chorego o bieliznę. Najczęściej powstają na pośladkach, piętach, kostkach i w okolicy kości krzyżowej. Dotyczą osób, które są obłożnie chore i nieprzytomne, najczęściej z niedowładami i porażeniami.
Profilaktyka i leczenie odleżyn
Niedopuszczanie do powstawania odleżyn jest kluczowe. Dzięki temu oszczędza się wiele dodatkowego cierpienia choremu. Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić osobę zajmującą się pacjentem, jest zaczerwienienie skóry, które nie znika po usunięciu ucisku, oraz pęcherze i otarcia naskórka.
Jednym ze sposobów zapobiegania odleżynom są wyroby przeciwodleżynowe. W Bydgoszczy, materace przeciwodleżynowe oraz poduszki dla osób na wózkach inwalidzkich można kupić w naszym sklepie.
Poza odpowiednim podłożem kluczowa jest higiena i odpowiednia dieta. Należy również kontrolować stan skóry, by nie dopuścić do rozwoju odleżyn. Ważne jest także zmienianie pozycji ciała oraz wykonywanie zabiegów, które poprawiają ukrwienie skóry.
Odleżyny leczy się, zamykając powierzchnię rany za pomocą opatrunku. Pochłaniają on nadmiar wysięku, dzięki czemu przyspiesza leczenie ran.