Jakie zalety posiadają poduszki pneumatyczne zmiennociśnieniowe?
Coraz częściej podczas opieki nad osobami przewlekle chorymi, po wypadkach lub przechodzących rekonwalescencję, poruszających się na wózku inwalidzkim, ważną rolę odgrywają poduszki pneumatyczne zmiennociśnieniowe. To udogodnienie dla opiekunów oraz przynoszący ulgę chorym produkt. Na czym, tak naprawdę polega ich fenomen? Jak je używać, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał?
Czym jest poduszka pneumatyczna zmiennociśnieniowa?
Osoby o zmniejszonej ruchliwości, które nie mają wystarczająco siły, aby samodzielnie zmieniać lub poprawiać swoją pozycję na wózku inwalidzkim, mogą cierpieć z powodu odleżyn. Powstają one, gdy długotrwały ucisk w jednym miejscu, który zmniejsza ukrwienie tkanek i sprawia, że krew nie może swobodnie krążyć. Przez to pojawiają się rany na ciele, mogące doprowadzić do zakażenia organizmu. Jest to powszechny problem, z którym dostawcy i producenci sprzętu medycznego starają się walczyć.
Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest poduszka pneumatyczna zmiennociśnieniowa, która zbudowana jest z dwóch oddzielonych od siebie sekcji. Podłączona do niej sprężarka automatycznie napełnia komory i powoduje delikatny ruch ciała. Wykonana jest z trwałych i łatwych w czyszczeniu materiałów.
Zalety poduszki pneumatycznej
Używanie poduszki przeciwodleżynowej zapewnia lepsze ukrwienie, odżywienie komórek tkanek, dzięki lekkiemu masażowi podczas napełniania komór powietrzem. Plusem jest to, że można samodzielnie regulować ciśnienie tego powietrza, aby dostosować wysokość i stopień napełnienie komór do wagi i potrzeb użytkownika. Poza tym, lepsze krążenie sprawia, że chory może dłużej przebywać w pozycji siedzącej. Największymi zaletami są więc:
- działanie przeciwodleżynowe,
- redukcja napięcia mięśni,
- lepsze krążenie krwi w tkankach,
- dopasowanie się poduszki do kształtu ciała użytkownika.
Dzięki tkaninie, która pokrywa poduszkę z jednej strony, nie będzie się ona przesuwać po siedzisku, z drugiej ułatwia osobie chorej zmianę pozycji.